Askercell Nedir ve Nasıl Kullanılır

Genellikle askere gidenlerden sıklıkla duyduğunuz Askercell nedir kısaca size açıklayalım.

Askercell olarak bilinen hat Turkcell’in bir servisidir. Belli zamanlarda ücretsiz konuşma şansı veren servis, 2014-2015’li yıllarda hayata geçmiştir.

Genel Kurmay Başkanlığı yaptığı açıklamada er ve erbaşların telefon kullanma hakkı üzerinde çalışma yaptığını paylaşmıştı. Açıklamanın üzerinden çok fazla zaman geçmiş olmamasına rağmen açıklamada verilen detaylar netleşmeye başladı. Bunun sonucunda Askercell karşımıza geldi.

Askercell’li nasıl olunur?

Askercell, Turkcell’in bir servisi olduğundan dolayı Turkcell’li olmak veyahut Turkcell hattına geçmek ilk aranan şartıdır.

Daha sonra askerlik görevini yapacak kişi Turkcell İletişim Merkezleri ya da Turkcell’in Yetkili Satış Noktalarına gidip Askercell’e geçiş yapacağını bildirmesi gerekiyor. Ardından oradaki çalışanlar geçişinizi sağlıyor ve yaptıkları geçiş sonrası telefonunuza mesaj geliyor. Gelen mesaja ”EVET” cevabını vermelisiniz.

Askercell’in Avantajları ve Dezavantajları

Askercell’li olanlara toplamda 7 numara ile bedava konuşma ve mesajlaşma şansı veriliyor. Verilen bu 7 numaranın 5’i cep telefonu 2’si ise sabit hattır. Maksimum 7 iken 7’den az numara da kayıt ettirebilirsiniz. Ancak Askercell’de internet kullanımı mümkün değildir. Çünkü Askercell’de data servisi kapalıdır.

Askercell, hafta içleri 08:-18:00 arası konuşmaya açık değildir. Bu saatlerde konuşma yapamıyorsunuz. Askercell’in aktif olup olmadığını ise *199# ile kontrol edebilirsiniz.

TSK tarafından yapılan açıklamada bazı cihazların hatta uygun olduğu söylendiğinde biraz kafalar karışmış olsa da artık Askercell tüm telefonlarda çalışıyor. Yani cihazların seçimi askerlere bırakılmış durumda.

İptal Nasıl Ettirilir?

Askerliğiniz bittikten sonra Askercell’i iptal ettirebilmek için tekrar Turkcell İletişim Merkezleri veyahut Turkcell Yetkili Satış Noktalarına başvuruda bulunmanız gerekiyor. Daha sonrasında uygulanan işlem tekrar aynı olacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*