E-Devlet Sülüs (Sevk Belgesi) Nasıl Alınır 2017

E-Devlet Şifresi İle Sülüs (Sevk Belgesi) Alma 
Askerlik yerleri belli olduktan sonra askere giderken yanınızda götürmeniz gereken sülüs yani sevk belgesi e-devletten alınır mı alınırsa nasıl alınır diye oldukça soru geliyor. Bu konudaki terettütleri ortadan kaldırmak için ayrıntılı bir şekilde e-devlet üzerinden sülüs belgesini almayı izah etmeye çalıştık. Evet arkadaşlar askerlik şubesine gitmeden e-devlet üzerinden sülüs belgesini 6 adımda kolayca alabilirsiniz. Yani artık illa askerlik şubesine gitmenize gerek yok. Askerlik yerleriniz belli olduktan sonra aşağıda adım adım gösterildiği üzere kendi sülüs belgenizi kendiniz çıkartabilir ve yol ve iaşe bedeli işlemlerini de gerçekleştirerek ptt den paranızı alabilirsiniz.

Birinci Adım:

  • Öncelikle T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile e-devlet’e sisteme giriş yapınız.
İkinci Adım: 
  • Eğer kısa dönem veya yedek subay adayı iseniz yedek subay sınıflandırma sonucu sorgulama ekranından uzun dönem er iseniz Er Sınıflandırma Sonucu Sorgulama ekranında bulunan ASAL SEVK başvurusu linkine tıklayın. E-devletin sağ üst köşesinde bulunan arama kutucuğuna durumunuza göre yukarda siyah ile kararttğım anahtar kelimeleri yazarak bu sayfalara ulaşabilirsiniz.
e devletten sülüs

Üçüncü Adım:

  • Aşağıdaki resimde gösterildiği üzere sizden iki adet onay isteyecek. Bu askerlik şubesine gitmeden sülüs belgesi alacağınıza dair bir bilgilendirme. Burada yazılanları dikkatlice kuyun ve büyük harflerle EVET yazarak onaylayın.

Dördüncü Adım:

  • Bu adım birinci dereceden akrabası şehit olanlar veya doğu/güneydoğuda hali hazırda askerlik yapanlar içindir. Bunu yok olarak işaretlemelisiniz eğer birinci dereceden şehit yakınınız veya şuan doğuda askerlik yapan kardeşiniz varsa  buradan işlem yapamazsınız varı seçip askerlik şubesine gitmelisiniz.
Image

Beşinci Adım:

  • Bu adımda hali hazırda mevcut adresiniz üstte yazmaktadır eğer bu adreste bir yanlışlık yoksa her iki adıma da büyük harflerle EVET yazarak devam edin.
Image

Altıncı Adım:

  • Eğer yukarıda saydığım adımları anlattığım gibi yapmışsanız aşağıdaki gibi sevk işlemleriniz başarıyla gerçekleşmiştir uyarısını görüyor olmanız lazım. Buradan öncelikle dosyayı indir düğmesine tıklayarak sülüs belgesini pdf formatında bilgisayarımıza indiriyoruz.
Image
  • İşlem bu kadar basit. Artık askerlik şubesine gitmeye gerek kalmadan indirmiş olduğunuz süsül belgesi ve nüfus cüzdanınızla teslim tarihinde birliğinize gidip teslim olabilirsiniz. Sevk işlemlerini online olarak tamamlamış oldunuz. Bu işlemleri yaptıktan sonra kayıtlı cep telefonunuza aşağıdaki gibi bir kısa mesaj gelecek. Bu mesaj geldikten sonra 3-5 gün içerisinde yol ve iaşe bedelinizi nüfus cüzdanınızla birlikte herhangi bir PTT şubesinden alabilirsiniz.
Image

 

Kaynak:http://www.askeribilgiler.com/2017/10/e-devlet-sulus-sevk-belgesi-nasil-alinir.html?m=1

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*