GÜVENLİK KORUCULARI JANDARMA UZMAN ÇAVUŞ OLUYOR!

GÜVENLİK KORUCULARI JANDARMA UZMAN ÇAVUŞ OLUYOR!

Yaklaşık bir yıldır gündeme olan konu ile ilgili ilk adımlar atıldı.

2016 yılı Eylül ayında gündeme gelen ve Güvenlik korucularının jandarma uzman çavuş olabilmelerini sağlayan çalışmada sona gelindi.

İlk olarak geçiş belirlenen pilot illerde yapılacak. Buna göre pilot iller olarak belirlenen, Van, Hakkari, Şırnak ve Siirt illerinde görev yapan ve istenen şartları taşıyan güvenlik Korucuları başvuru yapabilecek.

GÜVENLİK KORUCIULARININ UZMAN ERBAŞ OLMA ŞARTLARI

Aşağıda belirtilen şartları taşıyan güvenlik korucuları uzman erbaş olabilecek.

Güvenlik korucularının uzman erbaş olabilmesi için ;

1. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

2. 28 yaşından gün almamış olmak,

3. Askerlik görevini yapmış olmak,

4. Orta okul veya daha üst bir eğitim kurumundan mezun olmak,

5. Herhangi bir suçtan hükümlü olmamak,

6. Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinde belirtilen şartlara uygun şekilde bir fiziki ve ruhi yapıya sahip olmak gerekiyor.

GÜVENLİK KORUCULARINA ÖZEL İKİ MADDE…

Güvenlik Korucularından uzman çavuş olanlar, uzman çavuşluktan ayrılmak istedikleri takdirde, tekrar güvenlik koruculuğuna devam edebileceklerdir.

Güvenlik Korucularından uzman çavuş olanlar kendi illerinde görev yapacaklar ve atama istemedikleri hallerde tayin olmayacaklardır.

Van, Hakkari, Şırnak ve Siirt illerinde, güvenlik koruculuğundan uzman erbaşlığa geçiş sistemi denenecek bu sistem denenecek ve başarılı sonuçlar elde edilirse diğer illerde de uygulanacağı gelen bilgiler arasında.

Belirtilen şartları taşıyan ve pilot illerde görev yapan güvenlik korucularının , uzman erbaş olmak amacıyla bulundukları illerdeki , il jandarma komutanlıkları veya ilçe jandarma komutanlıklarına müracaat etmesi gerektiği öğrenildi.

2016 YILINDA İLK TEMELLERİ ATILMIŞTI

Güvenlik korucularının uzman erbaş olabilmesinin temelleri 2016 yılında atılmıştı. O günlerde Milliyet Gazetesinde aşağıdaki haber yayınlanmıştı.

Köy korucuları uzman çavuş olabilecek

PKK ile mücadelede Doğu ve Güneydoğu’da önemli görev üstlenen geçici köy korucularına, özel tim ve uzman çavuş olmanın yolu açılıyor.

Doğu ve Güneydoğu’da terör örgütü PKK ile mücadelede önemli rol oynayan geçici köy korucularının özel tim ve uzman çavuş olması için çalışma başlatıldı. 35 yıldır ismi ve statüsü tartışma konusu olan köy korucuları, yeni statüleri ile artık tüm ülkeyi korumaya aday.

22 ilde 49 bin 700 bin geçici ve 25 bin gönüllü köy korucusu olduğunu belirten Anadolu Köy Korucuları ve Şehit Aileleri Konfederasyonu Başkanı Ziya Sözen, Jandarma Genel Komutanlığı’ndan köy korucularına gönderilen yazılarda, uzman er ve erbaşlık ile özel tim kadroları için başvuru talepleri alınmaya başlandığını söyledi. Sözen “Bin kişilik özel tim için 10 bin geçici köy korucusu başvurdu.

Ayrıca henüz ne kadar alınacağı belli değil ancak uzman çavuş alımı için de köy koruculardan talep alındı. Kısa sürede 15 binin üzerinde başvuru oldu” diye konuştu.

HEPSİNİ KAPSAYABİLİR

Korucuların adı ve görev tanımına ilişkin 35 yıldır süren belirsizliğin ileride bu yöntemle bitebileceğine dikkatİ çeken Sözen, şunları söyledi:

“Adımız geçici köy korucusu ama 35 yıldır yapılan görev geçici olur mu? Yaptığımız iş de köy korumak değil artık il merkezlerinde, operasyonlarda, kamu kurumları ve yolların korunmasında da görev alıyoruz. Biz her yeri koruyoruz. Özel tim için 40 yaş ve lise, uzman çavuşluk için ilkokul mezunluğu ve 35 yaş sınırlaması var, ama ön talebe göre bu koşullarda değişebilir. Geçici köy korucuların ismi daha sonra ne olur bilemiyorum ama bu düzenlemelerle neredeyse bütün korucular profesyonel asker, uzman çavuş ve özel tim olabilir.”

350 KADIN KORUCU VAR

Terörle mücadelede 30 yıldır yürürlükte olan ‘koruculuk sistemi’ 22 ilde uygulanıyor. Geçici korucu sayısı 46 bin 495. Gönüllü köy korucularının 2013 yılındaki rakamı 19 bin 343’tü. Bu sayı emekli ve gönüllülerle 100 bini geçiyor. Kadın korucu sayısıysa 350. Emekliler 750 TL, emekli olmayanlarsa bin TL maaş alıyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*